Często używam metafory drogi. I w pracy i w życiu. Dla mnie praktycznie wszystko jest drogą i szlakiem. Drogą jest zmiana, bo wymaga czasu. Ludzkie przemiany, które widzisz w mediach i w filmie, takie dnia na dzień, to iluzja. Widzisz koniec procesu, a właściwie aktualny fragment czyjejś ścieżki. Ktoś kiedyś, podjął decyzję, a Ty dopiero teraz dostrzegłeś efekt.


  • Drogą są relacje, jakie chcemy mieć. Zmieniają się jak krajobraz za oknem jadącego samochodu, bo zmieniają się ludzie, którzy je tworzą.
  • Drogą jest kariera, bo jeśli postanawiamy coś w tym zakresie osiągnąć, szukamy najlepszego dla nas miejsca.
  • Każda umiejętność jest drogą, bo wymaga czasu i doświadczeń, aby ją zdobyć.

Póki świat wyznacza nam cele (szkoła, oceny, praca, małżeństwo, dzieci…) wydaje się łatwo i jeśli nie pojawiają się trudności, nawet tego nie kwestionujemy, bo po co?
Wtedy żyjesz obok drogi, stoisz w progu domu, podczas gdy drzwi są otwarte.
Nie wchodzisz na drogę, bo w domu jest ciepło, a wszyscy dookoła mówią, że na drodze jest niebezpiecznie…

Póki jesteś dzieckiem, w porządku, masz do dyspozycji, tylko autorytet swoich rodziców. Ale teraz? Niby ten tekst czyta dorosła odpowiedzialna osoba, a wciąż jest posłuszna nakazom i zakazom ze swojego dzieciństwa. Nie musisz pytać nikogo o zdanie, aby przeżyć swoje życie. Nie ma znaczenia co pomyśli Twoja mama, ojciec czy inni na temat tego co robisz. To Twoje życie i nikt nie przeżyje go za Ciebie.
Tak, droga jest niebezpieczna. Droga jest pełna ryzyka. Aby wzrastać i się rozwijać należy podjąć ryzyko. Taka jest nasza natura. Inaczej nigdy nie wyszlibyśmy z ciepłej jaskini. Nikt nigdy nie zagwarantuje Ci pełnego bezpieczeństwa. Ani rodzice, ani państwo, ani partner, ani dzieci na starość.

I wreszcie, droga to wybór. Zawsze i wszędzie. Pełna odpowiedzialność za to, co robię ze swoim życiem. „Gdyby nie mąż”, Gdyby nie dzieci”, „Gdyby nie praca”, „Gdyby nie dzieci.” jeśli, któreś z powyższych odnajdujesz w swojej narracji, znaczy, ze oddajesz część swojego życia komuś innemu. Masz wybór. Bycie na drodze to świadome wybieranie, próbowanie, smakowanie, słowem – żywe doświadczanie.
Wejdź na swoją drogę.
Przekraczając próg pokonałeś najtrudniejszy etap podróży.
P.
Zdjęcia z podróży autostopowej na Nordkapp z 2015 roku.
coach, coach online, coaching, coaching kariery, coaching kariery online, coaching online, coaching relacji, coaching relacji online, cv, Dialog międzypokoleniowy, Duchowość, Komunikacja wewnętrzna, list motywacyjny, Metafora, Osobisty rytuał, praca, pracuj, rekrutacja, relacje, Szamanizm, szkolenia managerskie, szkolenia menadżerskie

O mnie

Nazywam się Piotr Borwin. Urodziłem się w Łodzi. Pracuję jako coach kariery i relacji. Z pasją podchodzę do etnografii, antropologii i wszelkich nauk o człowieku. W mojej pracy skupiam się na pracy z relacjami (głownie dialogu międzypokoleniowym), świadomym wyborze drogi życiowej i zawodowej, wolności oraz oswobadzaniu człowieka z narracji innych. Jestem autorem książki o budowaniu świadomej kariery „Weź sobie tę pracę”. Piszę teksty traktujące o wolności od narzuconych człowiekowi schematów w naszej kulturze, relacji z naturą i zachęcające do żywego przeżywania swojego życia na każdym poziomie.