DEKALOG PRZYWÓDCY: PO ÓSME…


PO ÓSME: ZAMKNIJ SIĘ I SŁUCHAJ SWOICH LUDZI!

Oni naprawdę mają Ci wiele do powiedzenia. Wszyscy wiedzą, że jesteś mądry i doświadczony. W końcu zostałeś managerem. Każdy z Twoich ludzi to inna historia i zasoby, z których należy czerpać. Stare wschodnie powiedzenie mówi, że mówiąc powtarzasz tylko to, co już wiesz, słuchając, dowiadujesz się zawsze czegoś nowego. Opierając pracę zespołu tylko na swojej wiedzy i energii, szybko się wypalisz lub znajdziesz się w ślepym punkcie, z którego nie będziesz widział wyjścia. Na tym polega zmiana perspektywy i patrzenie oczami swoich ludzi.

Lecz aby to robić należy z nimi rozmawiać, znać ich historię, szanować i uwzględniać ich uwarunkowania życiowe. Niech nie przyjdzie Ci do głowy na bycie despotą i stawianie na szali czyjegoś problemu osobistego i obowiązków zawodowych. W większości przypadków, pracownik wybierze życie osobiste a Ty stracisz autorytet i pozycję naturalnego lidera, bo rozkazujesz a nie współpracujesz.

Kolejna kwestia to, życie prywatne. Człowiek to nie maszyna i nie da się wyłączyć swoich problemów, rozterek i emocji na czas przebywania w pracy. Zespół tworzą ludzie i warto wspierać ich na miarę możliwości także w kwestiach prywatnych, jeśli deklarują potrzebę pomocy a nie tylko wtedy, kiedy to wpływa na pracę. Nikt nie karz e Ci się opiekować dzieckiem pracownika, ale od polecenia dobrego lekarza czy zrobienia ciepłej herbaty, jeśli ktoś tego potrzebuje, korona Ci przecież nie spadnie prawda?

Rozmawiaj z ludźmi- nie gryzą.

Photo:  Kristina Flour

<< PO SIÓDME...

O AUTORZE


Certyfikowany Coach EPC®, licencjonowany trener Structogram® IBSA Institut für Biostruktur-Analysen w Szwajcarii, manager i przedsiębiorca. Absolwent Erickson College International i Uniwersytetu Łódzkiego. Wiedzę zdobywał od praktyków coachingu z Polski, USA, Kanady i Holandii. Poszerzał horyzonty na wykładach Briana Tracy’ego, Macieja Bennewicza i wielu innych. Uczeń koreańskiej szkoły ZEN Kwan UM. Wieloletni praktyk sprzedaży i zarządzania z ponadprzeciętnymi wynikami. Dzięki swojemu doświadczeniu, znakomicie rozumie specyfikę pracy menadżera i prowadzenia biznesu. Dziś pomaga ludziom odkrywać ich osobowość, wyznaczać i osiągać cele, wzmacniać umiejętności komunikacyjne oraz kompetencje menedżerskie. Specjalizuje się w coachingu relacji i coachingu dla młodych a w kontekście biznesowym coachingu kariery, utrzymania i motywacji pracowników.

Prywatnie podróżnik i zapalony backpacker. Pasjonat i praktyk filozofii ZEN. Miłośnik Łodzi i lokalny patriota. Wielbiciel gier karcianych i wszelkiej maści kryminałów. Hobbystycznie zajmuje się tematyką związaną z kreowaniem wizerunku.

coaching łódź coach łódź

Udostępnij: