O tym jak być dobrym managerem i jak powinno się zarządzać zespołem napisano już wiele. Wiele jest też zakurzonych książek w powyższym temacie na półce niemal każdego, komu przyszło zmierzyć się tą rolą. Co więc można powiedzieć nowego na ten temat i jaką wartość może nieść kolejny artykuł na ten temat?

Odważne może być stwierdzenie, że większość z  dotychczas postawionych tez można spokojnie odłożyć na bok, a przeważającą część książek na ten temat pozostawić dalszej erozji czasu i kurzu. Dlaczego?

Dlatego, że większość rad na ten temat to teorie, które sprawdzają się określonych przez autora warunkach, o których najczęściej on nie pisze, przedstawiając swoje tezy, jako uniwersalne. Mowa tu rzecz jasna o cechach, jakie musisz mieć wg autora, aby sprawdzić się, jako manager. Nie mówię tu o twardych narzędziach pozwalających mierzyć biznes i jego efektywność wzdłuż i wszerz. Wskazuję na rady typu: „Aby być dobrym managerem, musisz być taki i taki…”.

No dobra, ale do brzegu. Skoro czytasz ten artykuł, to albo chcesz dowiedzieć się więcej o roli managera albo się do niej przymierzasz. Zakładam, że jesteś człowiekiem z określonym doświadczeniem, predyspozycjami, charakterem, mocnymi i słabszymi stronami… No właśnie!

Jak teraz, więc stać się kimś, kim nie byłeś i nie jesteś? To syzyfowa praca, która w efekcie spełznie na niczym i istnieje duże ryzyko, że skończy się Twoją frustracją i obniżeniem poczucia własnej wartości poprzez stwierdzenie: „Ja się do tego nie nadaję.”.

Jako manager, niezależnie od stażu, zderzasz się z wieloma wyzwaniami a w związku z tym z wieloma, często sprzecznymi, radami. „To rób tak, tamto tak, w tej sytuacji bądź taki a w tamtej taki…”. Stajesz się zlepkiem zachowań, które ktoś Ci narzucił i które gdzieś, kiedyś przeczytałeś a na końcu znajdujesz się w punkcie, w którym coś Ci nie gra.  Zaczynasz szukać rozwiązań, prosisz o pomoc doświadczonych przełożonych, którzy pomimo szczerych i dobrych intencji nie zawsze dadzą Ci właściwą wskazówkę, bo nie znają w pełni realiów Twojej pracy i zespołu oraz Twoich uwarunkwań. Doświadczenie i wymiana know-how są niepodważalnie dobre, ale przecież autorytetu nikt za Ciebie nie zbuduje. Idealnym rozwiązaniem jest znalezienie rozwiązania w pełni dopasowanego do Ciebie i Twojej sytuacji. W książkach go nie znajdziesz, za to możesz stworzyć je samodzielnie. No, bo kto jest lepszym specjalistą od Twojej sytuacji, jeśli nie Ty sam?

Dobrnęliśmy tym samym do punktu kulminacyjnego. Ludzie od wieków zastanawiali się, co jest tajemnicą sukcesu i jaka jest na niego recepta. Jak myślisz, dlaczego nie została jeszcze odkryta?

Odpowiedź może się wydać nieco górnolotna. Otóż nie dlatego, że nie istnieje, tylko dlatego, że każdy człowiek ma swoją własną. Złotym Graalem sukcesu jest więc… autentyczność! To ona buduje autorytet i czyni ludzi wyjątkowych w swoim rzemiośle. To ona kryje się za zazdrością i cicho powtarzanym „chcę być taki jak on, ona”… Czy to oznacza odrzucenie autorytetów? Jak więc być jedynym w swoim rodzaju managerem? Jak zbudować swoją autentyczność, jako lidera?

ZAPRASZAM DO LEKTURY.

Photo: Danny Kekspro

O AUTORZE

Piotr Borwin

Certyfikowany Coach EPC®, ekspert w obszarze komunikacji i relacji, certyfikowany project manager IPMA®, coach menedżera i lidera. Absolwent Erickson College International i Uniwersytetu Łódzkiego. Wiedzę zdobywał od praktyków coachingu z Polski, Europy, USA i Kanady. Wieloletni praktyk sprzedaży i zarządzania z ponadprzeciętnymi wynikami. Dzięki swojemu doświadczeniu, znakomicie rozumie specyfikę pracy menedżera oraz zarządzania i komunikacji z zespołem.

Dziś wspiera Klientów w obszarze relacji, kariery, umiejętności komunikacyjnych oraz kompetencji menedżerskich. Nie obce są mu tematy życia na emigracji, pewności siebie i samoakceptacji, wyznaczania i osiągania celów i wzmacniania pewności siebie . Specjalizuje się w coachingu relacji i coachingu menedżerskim. Jego największą zawodową pasją jest edukacja początkujących managerów. Jest twórcą autorskiego programu INTRO MANAGEMENT®, z pomocą którego od lat wspiera menedżerów.

Prywatnie podróżnik i zapalony backpacker. Pasjonat i praktyk filozofii ZEN. Fascynat storytellingu. W wolnym czasie grywa na ukulele i instrumentach etnicznych. Wielbiciel dobrej książki i częsty bywalec bieszczadzkiego szlaku. Hobbystycznie zajmuje się tematyką związaną z kreowaniem wizerunku, zdrowym trybem życia i medytacją.