Stoisz przed trudnym biznesowym wyborem? Zastanawiasz się nad nowym przedsięwzięciem? Masz kilka opcji wyboru i nie wiesz, którą wybrać?

Praca lidera czy managera wymaga nas podejmowania decyzji praktycznie w każdej minucie. Presja czasu, mnogość zadań i wszechobecny gwar utrudnia kontakt z intuicją a tym bardziej szczegółowe przeanalizowanie i każdej kwestii.

Skąd się wzięły pytania kartezjańskie. Nie będzie wielkim zaskoczeniem, jeśli powiem, że inspiracją do ich stworzenia był Kartezjusz, słynny francuski matematyk, który stworzył układ współrzędnych. Tak jak osie X i Y tworzą cztery ćwiartki i cztery kombinacje tak pytania kartezjańskie dają na obraz sytuacji z czterech różnych perspektyw. Dają możliwość zidentyfikowania blokady w realizacji celu, wspierają podjęcie decyzji i dają nam informację czy cel, do którego dążymy jest faktycznie dla nas istotny.

Pytania kartezjańskie dają nam przede wszystkim szerszy obraz sytuacji. Pokazują, jakie korzyści lub straty spotkają nas, kiedy podejmiemy dane przedsięwzięcie lub nie. Dlatego, kiedy nie potrafimy na co dzień podjąć decyzji to narzędzie może okazać się cudownym rozwiązaniem.

Podczas mojej pracy z Klientami, bardzo często korzystam z pytań kartezjańskich i posługuję się ich wersją klasyczną oraz ich drobną modyfikacją. O różnicach przeczytacie poniżej. Zaczniemy od wersji klasycznej. W oby dwóch przypadkach, będziesz potrzebował kartki podzielonej na cztery części.

WERSJA KLASYCZNA:

Jest idealna w sytuacji wyboru drogi działania, oceną istotności działania lub podejmowaniu decyzji czy w ogóle je podjąć. Ta opcja bierze pod uwagę wszystkie możliwe opcje związane zarówno z naszym otoczeniem oraz naszymi przekonaniami. Ukierunkowana jest głównie na świat zewnętrzny i nasze środowisko.



1. Co się wydarzy, kiedy to zrobisz?


W tym miejscu wypisujesz wszystkie możliwe zdarzenia, działania, przemyślenia możliwe w sytuacji, kiedy podejmiesz decyzję o wdrażaniu działania, czytaj wszystkie opcje, jakie mogą się wydarzyć w przypadku, kiedy podejmiesz decyzję na tak.

2. Co się NIE wydarzy, kiedy to zrobisz?


Tu jest miejsce na tzw.koszt utraconych możliwości, czyli wszystko to wg Ciebie się nie zadzieje w sytuacji, kiedy zdecydujesz się działać w badanym kierunku. Zastanów się co mogłoby zadziać się w innym przypadku, a nie wydarzy się w tym nad którym aktualnie się zastanawiasz. Co na pewno się nie zadzieje kiedy podejmiesz tę decyzję?

3. Co się wydarzy, kiedy tego NIE zrobisz?


Tutaj wypisz wszystkie możliwe zdarzenia i reakcje w sytuacji gdy nie podejmiesz decyzji i utrzymasz aktualny stan rzeczy. Co się wydarzy, gdy dalej będzie tak jak jest a Ty nic z tym nie zrobisz? Jak zareaguje otoczenie, Twoi współpracownicy, rodzina, przełożeni?

4. Co się NIE wydarzy, kiedy tego NIE zrobisz?


Analogicznie jak w punkcie 2. Z tym, że tutaj wypisujesz wszystkie możliwe zdarzenia, opcje i reakcje, jakie na pewno NIE będą mieć miejsca, kiedy Ty pozostawisz obecny stan rzeczy. Jakie zdarzenia, które być może byś chciał nie nastąpią w tej sytuacji? A te, których byś wolał uniknąć, jakie z nich na pewno nie będą mieć miejsca?

WERSJA ZMODYFIKOWANA:

Tej używam w sytuacji, kiedy klient boi się straty lub bardzo duża korzyść osobista lub materialna okupiona jest dużym ryzykiem. Ta opcja bardziej skupia się na świecie wewnętrznym człowieka, jego przekonaniach, doświadczeniach i subiektywnej ocenie świata, a w biznesie wspiera ocenę ryzyka przedsięwzięcia.


Pytania kartezjańskie, wyklarowały niejedną decyzję, moją i moich Klientów. Jest to mocne ćwiczenie w efekcie, którego możesz odnaleźć wewnętrzną motywację, bo przecież, kiedy już naprawdę wiesz czego chcesz realizacja wygląda zupełnie inaczej. W gratisie otrzymujesz świadomość i zdolność postrzegania z kilku różnych perspektyw.

RADA ODE MNIE: Pomimo codziennej gonitwy wsłuchuj się w siebie. Intuicja i ciało, są najlepszymi doradcami. Powyższe pytania są do tego pierwszym krokiem. Kiedy dasz energię danej sprawie i skoncentrujesz się, Twoje ciało i intuicja też powiedzą, co o tym myślą:)

Jakiej decyzji nie podejmiesz- Wszystkiego co najlepsze dla Ciebie!

“Nie ma nic tak od­ległego, by było po­za naszym za­sięgiem, ani nic tak uk­ry­tego, by nie dało się odkryć.”  – Kartezjusz

P.B.

O AUTORZE

Piotr Borwin

Certyfikowany Coach EPC®, ekspert w obszarze komunikacji i relacji, certyfikowany project manager IPMA®, coach menedżera i lidera. Absolwent Erickson College International i Uniwersytetu Łódzkiego. Wiedzę zdobywał od praktyków coachingu z Polski, Europy, USA i Kanady. Wieloletni praktyk sprzedaży i zarządzania z ponadprzeciętnymi wynikami. Dzięki swojemu doświadczeniu, znakomicie rozumie specyfikę pracy menedżera oraz zarządzania i komunikacji z zespołem.

Dziś wspiera Klientów w obszarze relacji, kariery, umiejętności komunikacyjnych oraz kompetencji menedżerskich. Nie obce są mu tematy życia na emigracji, pewności siebie i samoakceptacji, wyznaczania i osiągania celów i wzmacniania pewności siebie . Specjalizuje się w coachingu relacji i coachingu menedżerskim. Jego największą zawodową pasją jest edukacja początkujących managerów. Jest twórcą autorskiego programu INTRO MANAGEMENT®, z pomocą którego od lat wspiera menedżerów.

Prywatnie podróżnik i zapalony backpacker. Pasjonat i praktyk filozofii ZEN. Fascynat storytellingu. W wolnym czasie grywa na ukulele i instrumentach etnicznych. Wielbiciel dobrej książki i częsty bywalec bieszczadzkiego szlaku. Hobbystycznie zajmuje się tematyką związaną z kreowaniem wizerunku, zdrowym trybem życia i medytacją.